Napenergia
A Föld legfontosabb energiaforrása a Nap, ami elengedtetettelen a napelem működéséhez. A napsugárzásnak köszönhető a földfelszín és a levegő fölmelegítése, így biztosítva a Föld +17°C-os közepes hőmérsékletet, amely az élet egyik alapfeltétele. A Nap külső gömb felülete az úgynevezett fotoszféra hőmérséklete igen magas, megközelítőleg 6.000 Kelvin (5.700 °C). Ennek a nagyon magas hőmérsékletnek következtében a Nap rövid hullámhosszú elektromágneses (fény-) sugárzást bocsát ki.
A Napnak a Földet elérő sugárzó teljesítményét – 173×1012 – kW hasznosíthatjuk többek között a napelemek segítségével, ez nagyságrendekkel több energia, mint amire az emberiségnek szüksége van jelenleg.
Kepler törvénye szerint a Föld olyan ellipszis pályán kering a Nap körül, melynek az egyik gyújtópontjában a Nap áll. A nappalok hosszának, vagyis a napsütött órák számának állandó változása annak köszönhető, hogy a Föld forgástengelye 23,5°-os szöget zár be a Nap körüli keringés tengelyével. Ez a 23,5°-os eltérés a napsugarak beesésiszögére és ezzel együtt az egységnyi területre eső energia mennyiségére is változóan hat. Minél nagyobb a napsugarak beesési szöge – magasabb napmagasság – annál kisebb a napsugarak energia vesztesége, mert így a napsugaraknak kisebb utat kell megtenniük a Föld légkörében.
A Föld ellipszis alakú keringési pályája miatt a Föld-Nap távolság változó, értéke napközelben (január 3-án) 147 millió km, naptávolban (július 4-én) 152 millió km. A Föld-Nap távolság változásával együtt a napsugárzás értéke is változik, a változás azonban kismértékű. Ennek köszönhetően a Föld külső légkörét érő napsugárzásnak állandó értéket adunk, amit napállandónak (1,325 kw/m2) hívunk.
A Föld felszínét, és ezzel a napelem felszínét érő napsugárzás nagyságát több tényező is csökkenti. Ilyen tényező többek között a felhőzet és köd, amelyek jelentősebb mértékben csökkentik a napsugárzás értékét. A napsugárzás jelentős mértékét elnyelik, illetve visszaverik. Napsugárzás, és így a napelem szempontjából is fontos, hogy az adott földrajzi helyen, ahol élünk mekkora a napsütéses órák száma.
Hazánkban megközelítőleg évi 21.000 óra a napsütéses órák száma, köszönhetően az éghajlati adottságainknak.
Ez a 21.000 napsütéses óra éves szinten 13.000 kwh/m2 hőmennyiség jelent, nyáron, délben, felhő mentes égbolt esetén a hőmennyiség meg is haladhatja az 1.000 w/m2 értéket. Magyarország egyes területei között napsugárzás szempontjából nincsenek jelentős eltérések. A legnaposabb rész az ország középső, déli része, legkevesebb napsütés pedig az északi és nyugati részen van. Az eltérés az egyes országrészek között 10% alatti.
Napsütéses órák száma éves szinten
Napelem létjogosultsága
Hazánkban a napelem, illetve napenergia hasznosítása a 2004-es években kezdett elterjedni, leginkább ott, ahol nem volt elérhető közvetlen áramellátás. Ennek az alacsony számú napelem felhasználásnak az oka több dologra is visszavezethető. Egyrészt a technológia ismeretének hiánya, illetve a magas bekerülési költség, hiszen ebben az időszakban nem, vagy csak nagyon korlátozottan volt elérhető támogatás a napelem rendszerekre. Napjainkban a napelem technológia olyan mértékű fejlődésen ment keresztül, hogy gyakorlatilag bármelyik családi házra vagy társasházra felszerelhető, és könnyen illeszthető a meglévő elektromos hálózathoz. Mind amellett, hogy a napelem segítségével biztosítani tudjuk otthonunk elektromos szükségletet, a pluszban termelt energiát vissza tudjuk táplálni a meglévő villamos hálózatba. Az így pluszban visszatermelt villamosenergia kiegyenlítheti a napsütésben kevésbé gazdag időszakokban felhasznált hálózati villamosenergia mértékét, és éves szinten a villamosenergia felhasználásunknak a költsége nulla lehet.
Egy átlagos, 4 fős család éves energiafogyasztása 2.000 kWh. A polikristályos napelemekkel előállítható áram négyzetméterenként 120-150-180 W/h, ez pedig azt jelenti, hogy 10 négyzetméteres felületen 1,2-1,8 kWh áram állítható elő óránként. A Magyarországon átlagosan jellemző napsütéses órákkal (1.900-2.250 óra) számolva ez évente 1.200 -1.800 kWh áram termelését jelenti.
Elmondható tehát, hogy egy kisebb, 1,11 kW-os rendszer éves termelése az átlagos fogyasztásunk több mint 80%-át megtermeli.
Ha azt vesszük, hogy a szolgáltató ugyanannyit fizet az általunk megtermelt áramért, mint amennyiért nekünk adja, akkor egy az egyben számolhatunk.
Napelem – Napenergia előnyei
- Tiszta, megújuló energiaforrás
- Környezetbarát technológia, ami hosszútávon emeli az általános egészségi állapotot
- Munkahelyteremtő hatás: tervezés, gyártás, kivitelezés
- Hosszú élettartalom, 25 év teljesítmény garanciával
- Alacsony működtetési (szervizelési és a karbantartási) költségek
- Szélsőséges időjárási viszonyoknak is ellenáll
- Szórt fényt (felhős idő) is jól hasznosítják
- Biztos, kiszámítható áramtermelés
- Megoldja a villamoshálózattal nem rendelkező területek energia-ellátását
- Magas állami támogatottság, pályázati lehetőség, lakosság számára
Napelem részei
A szilícium kristályos napelem szerkezetében a működés során lezajló folyamatok nem károsítják a napelemet, így annak élettartalma akár végtelen is lehet. A mindenapi használat során azonban számos környezeti hatásnak van kitéve a napelem, ami ellen védeni kell a kristályos napelemeket. Gondolunk itt a szélsőséges időjárási viszonyokra – hó, eső, jég – vagy a mechanikai terhelésekre. Azért, hogy ezek a környezeti hatások ne károsítsák a napelem kristályokat, egy megfelelő védelmet nyújtó anyagba kell beágyazni őket. A mechanikai védelmen túl szükséges a napelem villamos szigetelése is, amely különböző lehet a napelem felépítése és gyártási folyamatának függvényében.
Napjainkban a szilícium kristályos napelemek szeletelési gyártási technológiával készülnek, és a modulok befoglaló mérete meghaladhatja a 15×15 cm-t és, vastagságuk 0,25 mm vagy akár kisebb. A legyártott napelemeket a gyártási folyamat következő lépésében autómat – Stringer – sorba kötik, úgy, hogy a napelem alján végig futó – egy vagy két – fémszalagot a pozitív pólusnál hozzá kötik a következő napelem felső rétegének negatív pólusához, és ezeket a kötéseket forrasztással vagy ultrahanggal készítik. Az ezzel a módszerrel létrehozott füzérek – string – összekapcsolása egy szélesebb fémszalaggal – buszokkal – történik. A füzér (string) ily módon kiképzett kezdő és végcsatlakozásai aztán szélesebb fémszalagokkal (buszokkal) csatlakoznak egymáshoz. A folyamat minden lépésében minőség-ellenőrzést végeznek, például egy I-U görbe ellenőrzést minden elemre mesterséges fény mellett.
A sorozatgyártáshoz ún. string automatákat állítanak be. Csak is egyedi gyártáskor lesznek a cellák manuálisan forrasztva. A legtöbb standard modulban 36 vagy 72 cella lesz sorosan kötve.
A string kezdeténél és a végénél, illetve 3 párhuzamos stringnél vannak az elektromos csatlakozók kivezetve. Az így előállított napelem–mezőt ezután hermetikusan elszigetelik. A szabvány modulokat rendszerint EVA-kiöntőgyantával (vinil-acetát kopolimer) szigetelik. Ebben a gyártási eljárásban egy vékony réteg EVA-t visznek az első üvegrétegre, ezt követik a napelemek, majd egy újabb EVA réteg, végül a hátsó hordozó anyag, ami rendszerint egy másik üvegréteg, vagy műanyag réteg. Ezután az egész szerkezetet alacsony nyomás és túlnyomás alkalmazásával magas hőmérsékleten laminálják.
A laminálás után a modulokra villamos csatlakozókat szerelnek. A csatlakozások általában a modul hátoldalára szerelt csatlakozódobozban vannak, amely vízálló kábelbevezetésekkel rendelkezik. Az áthidaló (bypass) diódákat is ugyanez a csatlakozódoboz tartalmazza. A villamos csatlakozás vezetékei csavarokkal rögzíthetők, bár egyre inkább terjednek a szorítókapocsok (WAPO), melyek hosszú időn át egyenletes nyomóerőt képesek kifejteni a vezetékre. A szabvány modulok csatlakozódugasszal vannak ellátva. A csatlakozó vagy része a csatlakozó doboznak, vagy a modul beszerelt csatlakozó vezetékkel (kb. 0,9 m) rendelkezik, aminek a vége szabvány csatlakozódugó (Tyco, MC3, MC4, Huber+Suhner). Ennek a rendszernek nagy előnye, hogy a modulok könnyen és gyorsan csatlakoztathatók a telepítés helyszínén, és csak polaritás-helyesen köthetők össze. Hátránya, hogy a modulokon és az invertereken gyárilag felszerelt különböző csatlakozó dugók általában nem kompatibilisek egymással, mert több gyártó saját termékét veszi előnybe. Ezért nagyon fontos, hogy ezeket már a tervezés folyamán vegyük figyelembe.
Általában a modulok egy alumínium kerettel vannak körülvéve, amely egy adott szerkezetben a könnyű rögzíthetőséget biztosítja. A keret a moduloknak merevséget, az üvegszéleknek mechanikai védelmet is nyújt. A keret rendszerint alumíniumból készül, a rozsdamentes acél és a műanyag keret alkalmazása ritkább.
A fényvisszaverődés csökkentésére megfelelő felületi kiképzéseket alkalmaznak.
Szilícium esetén gyakori eljárás a felület oxidálása. Az átlátszó, színtelen oxid, vastagságától függően, különféle interferenciaszíneket mutat. A beeső fény viszonylag kis része verődik vissza a feketés, sötét ibolyaszínű oxidált felületről. Az ilyen felület kialakításához kb. 0,1 mikrométer vastagságú szilícium-dioxid réteg szükséges.
A fényelnyelést a felület alakja, érdessége is befolyásolja. A tükörsima felületeken nagyobb a visszaverődés a matt felületekhez képest. Az <100> orientációjú szilícium felületén anizotrop marással tetraéderes alakzatokat lehet létrehozni, amelyek hatékonyan csökkentik a visszavert fény részarányát. A csupasz szilícium felület mintegy 35 %-os reflexiós tényezője 20%-ra csökkenthető a felület érdesítésével, néhány %-ra pedig a texturálás és a fényvisszaverődést gátló réteg együttes alkalmazásával.
Napelem modulok
Monokristályos modul
A monokristályos napelem modul gyártásának alapja a húzott egykristályos szilíciumkristály, ami a gyártósori megmunkálás során szeleteléssel éri el végső formáját.
Előnyei közé tartozik, hogy nagyobb hatásfokkal hasznosítja a napsugárzást, mint a társai, az előállítása viszont energia igényes.
Hatásfok:
15 – 18 %
Felületszükséglete kilowattonként:
7-10 négyzetméter
Polikristályos modul
Előállításához öntött tömbkötésben lévő többkristályos szilíciumot használnak fel.
A világon az összes eladott napelem 55 százaléka polikristályos szilíciumból készül.
Nagy tömegszámba gyártják, így a polikristályos napelem ára felveszi a versenyt a többi napelem árával.
Hatásfok:
13 – 15 %
Felületszükséglete kilowattonként:
7-10 négyzetméter
Amorf modul
Az amorf szilícium napelemek előnye, hogy előállításuk olcsóbb, rétegie vékonyabbak, jobban abszorbeálják a fényt, valamint merev vagy rugalmas keretekbe egyaránt helyezhetők. Hátrányuk, hogy teljesítményük jóval alacsonyabb, mint a kristályos szilícium elemeké, és gyorsabban elöregednek (degradáció).
Hatásfok:
7 – 9 %
Felületszükséglete kilowattonként:
16-20 négyzetméter
Napelemes rendszerek felületigénye
Teljesítménytől függően különböző méretű napelem modulokra lehet szükségünk, amelyek helyigénye is ennek megfelelően lehet nagyobb vagy kisebb. A modulok elhelyezésénél fontos figyelembe vennünk, hogy a megfelelő legyen a napelemek besugárzása, ami szükséges a napelemek maximális teljesítményének eléréshez. A napelem modulokat elsősorban családi házak tetejére lehet elhelyezni, de lehetőség van a kertben való elhelyezésre egy arra megfelelő tartószerkezet segítségével.
Egy 1.000 wattos (1,0 kWp) névleges teljesítményű, dőlt tetőre szerelt Si-kristályos napelemes rendszer (modultípustól függő) felületszükséglete kb. 8-10 m2 között van. Egy ugyan ekkora, és ugyanazon típusú napelemes rendszer lapos tetőre szerelve kb. 17-20 m2 felületet igényel.
Napelem lehetséges elhelyezései
2. Tetőhéjba
4. Homlokzatra
6. Lapos tetőfelületre
A napelemek beépítésének két lehetséges módját különböztetjük meg, attól függően, hogy milyen a környezeti adottságunk, illetve, hogy milyen célból szeretnénk napelemet telepíteni. Létezik az úgy nevezett hálózatra kapcsolt – grid-connected – és sziget üzemű – standalone – napelem telepítés mód.
Hálózatra kapcsolt -grid-connected- napelem rendszer
A hálózatra kapcsolt napelem esetében a rendszer tartalmaz egy kétirányú -ad-vesz- mérésre alkalmas mérőórát, ami közvetlenül kapcsolódik a meglévő villamos hálózathoz. A kétirányú mérőóra méri a hálózatból kivett és felhasznált villamosenergia mennyiséget, illetve a napelem rendszerünk által, a hálózatba visszatáplált villamosenergia nagyságát is.
Lehetséges üzemmódok
I.
A napelem rendszer működik, és az épület villamos energia igényét a termelt energia teljes mértékben fedezi.
Ilyenkor a mérőóra nem mér semmit.
II.
A napelem rendszer működik, de az épület villamos energia igényét a termelt energia teljes mértékben nem fedezi.
Ilyenkor a mérőóra méri a különbözetet, amit az épület a hálózat felől vételez
III.
A napelem rendszer nem működik, az épület villamos energia igényét teljes mértékben a hálózat felől vételezi.
A mérőóra méri a hálózat felől vételezett villamos energia mennyiségét.
IV.
A napelem rendszer működik, de több energiát termel, mint amennyire az épületnek szüksége van.
A mérőóra ebben az esetben méri a hálózat felé visszatáplált energia mennyiségét.
Abban az esetben, ha e rendszer mellett döntünk, akkor új szerződést kell kötnünk az áramszolgáltatóval. Az eddig általányba fizetett villanyszámlánk alacsonyabb lesz, méghozzá a telepített napelem rendszerünk által várhatóan termelt éves villamos teljesítményével. Az elszámolás a villamos szolgáltató felé évente egyszer történik.
A napelem rendszer nagyságát célszerű úgy kiválasztani, hogy az fedezze a villamosenergia igényünket, nem érdemes túl méretezni a rendszert.
Ennek a rendszernek az egyik nagy előnye, hogy nincs szükségünk a pluszban megtermelt energia tárolására, hiszen azt közvetlenül be tudjuk táplálni a meglévő villamoshálózatba.
Szigetüzemű – stand-alone – napelem rendszer
Szigetüzemű rendszer esetén a kialakított napelem rendszer nem csatlakozik a villamos hálózatra, attól teljesen függetlenül működik. Ennek a megoldásnak az alkalmazása olyan területeken célszerű, ahol nincs, vagy csak nagy költséggel lehetne villamos hálózatot kialakítani (tanyák, istállók), illetve a tápellátási lehetőség máshogy nem megoldható (távközlési rendszerek, meteorológiai állomások).
Ebben az esetben a napelemekkel megtermelt energiát akkumulátorok töltésére használják fel. Az akkumulátorokban tárolt energia egyenfeszültségű és váltakozó feszültségű készülékek üzemeltetésére is alkalmazható. A rendszer hátránya, hogy az akkumulátorok élettartalma körülbelül két–három év, melynek cseréje jelentős költséget jelent, valamint a cserélt akkumulátorok megfelelő újrahasznosításáról is gondoskodni kell.
A hálózat nélküli alkalmazások széles körűen használhatók az élet majd minden területén. Kezdve a villamos hálózat nélküli területek villamosításánál, katonasági terepeken, egészen a különböző vízkitermelő rendszerekig. A hálózat nélküli rendszerek tehát rendkívül sokrétűen használhatók.
Hátrányuk, hogy a megtermelt energiát tárolnunk kell, mely akár jelentősen is befolyásolhatja a rendszer árát. A szigetüzemű napelemes rendszer hátránya tehát, hogy 30-50%-al drágább lehet egy hasonló teljesítményű hálózatra visszatápláló napelemes rendszernél. Ennek az az oka, hogy drágák az akkumulátorok, és olyan más többletköltségek is felmerülnek, amik hálózatra visszatápláló rendszereknél nincsenek.
Nagy előnye viszont ezeknek rendszereknek, hogy bármikor szétszerelhetőek, elszállíthatóak, majd újra felállíthatóak figyelembe véve a helyszín adottságainak szempontjait.